TNV palkittiin Lounais-Suomen Urheilugaalassa Pohjola-palkinnolla

LiikU valitsi ja palkitsi vuoden 2011 Lounais-Suomen parhaat urheilijat ja teot yhdessä Turun, Porin ja Rauman Urheilutoimittajien kerhojen kanssa Lounais-Suomen Urheilugaalassa, Silja Europalla 28.-29.1.2012.

Valinnat tehtiin erikseen Satakunnan ja Varsinais-Suomen alueilta. Tämän vuotisessa Lounais-Suomen Urheilugaalassa jaettiin myös Pohjola palkinto Hyvälle Seuralle. Varsinais-Suomessa maakunnallisen tunnustuksen vei Turun Naisvoimistelijat. Pohjola -palkinto on SLU:n ja Pohjola-yhtiöiden yhdessä jakama palkinto seuroille.

Palkinnon tarkoituksena on nostaa esiin liikunnan myönteistä merkitystä ihmiselle ja koko yhteiskunnalle sekä kiittää liikunta- ja urheiluseuroja niiden tekemästä arvokkaasta työstä. Vuonna 2011 palkinnon teemana oli vapaaehtoisuus.

Pohjola-palkinnon kriteereitä 2011

·         Seurassa noudatetaan Reilun Pelin periaatteita

·         Vapaaehtoisuus on seuralle tärkeä voimavara

·         Seuran ilmapiiri on innostava

·         Seurassa on yhdessä tekemisen meininki

·         Seura on avoin erilaisille liikkujille

·         Seura noudattaa yhdistystoiminnan pelisääntöjä

Turun Naisvoimistelilijoille myönnetty Pohjola -palkinnon arvo on 1600 euroa.

 

Urheilugaalassa TNV:tä edusti hienoilla esityksillään rytminen voimistelija Maiju Korpela.

Seuran menestynein rytminen voimistelija Maiju Korpela vapaaohjelmallaan

Seuran menestynein rytminen voimistelija Maiju Korpela vapaaohjelmallaan