Gabriella ja Kerttu The Earth Collection Tournamentissa

Kerttu

Gabriella

TNV:n rytmiset voimistelijat Julia Laine, Mina Koski, Gabriella Sokolova ja Kerttu Viitakangas edustivat viikonloppuna 18.-20-5-2012 rytmisen voimistelun kansainvälisessä kilpailussa The Earth Collection Tournamentissa Hämeenlinnassa.  Kilpailussa nähtiin kilpailijoita Suomen monista seuroista, Liettuasta, Norjasta, Puolasta sekä Venäjän Zhukovskista ja Pietarista.

Perjantaina kilpailun nuorimpien eli 2003 -2005 -syntyneiden sarjassa edustivat 2004 syntyneet Gabriella Sokolova ja Kerttu Viitakangas. Tytöt saivat tärkeää esiintymiskokemusta kansainvälisessä ilmapiirissä ja esiintyivät innostuneena. Nuoret voimistelijat sijoittuivat 22 voimistelijan joukossa lupaavasti: Gabriella saavutti 8. sijan ja finaalipaikan ja Kerttu sijoittui 11. sijalle. Molemmat tytöt olivat siis 12 palkitun joukossa. Kaikki kolme alkukilpailun kärkisijaa menivät Venäjälle, kun 1. sijan saavutti Zhukovskin Olga Vertiliukhina, 2. sijan saman seuran kasvatti Anna Kupchenko ja 3. sijan Pietarin Lia Dogan. Finaalissa lauantaina Gabriella paransi vielä sijoitustaan nousemalla 8. sijalta seitsemänneksi. Valmentaja Noora Palmroos näki kisassa paljon positiivista: ”Ohjelmat vaikeutettiin kilpailun tasoon sopivaksi mutta harmiksi kaikki osat eivät kuitenkaan tulleet ja tähän jäi parantamisen varaa molemmilla tytöillä. Suoritusvähennyksiä tuli tällä kertaa todella vähän mikä on huomattava parannus edelliseen kilpailuun.” Tytöt ja valmentaja aloittavat nyt valmistautumaan kesäkuisen Narvan kilpailuun. Onnea tytöille ja valmentajalle saavutuksista!

Kisajärjestelyt toimivat jälleen Hämeenlinnassa hienosti – kiitos HämVS!

Tulokset ja pisteet kaikista sarjoista löydät järjestävän seuran sivuilta.