Valmentajien koulutusviikonloppu piti sisällään paljon tapahtumia

TNV:n valmennussektorin tavoitteena on aktiivisesti vahvistaa valmentajien osaamista. Elokuun kolmas viikonloppu  piti sisällään paljon valmentajatapahtumia: tuutorointiohjelma saatiin onnistuneesti päätökseen ja lisäksi valmentajat saivat lisätietoja sisäisessä koulutuksessa fyysisen valmennuksen eri osa-alueilta. Valmentajamme Eveliina Koskelo otti osaa myös rytmisen voimistelun sääntöseminaarin. Viikonlopun koulutukset koettiin erittäin antoisiksi. ”Tästä on hyvä aloittaa syksyn harjoittelun suunnittelu, jokainen sai taas työvälineitä tulevaan”,  summasi valmentaja Karoliina Nevä koulutuksien jälkeen.

Perjantaina päättyi TNV:n ensimmäinen tuutorointiohjelma

Perjantaina 17.8. pidettiin  ensimmäisen TNV:n valmennuksen tuutorointiohjelman päätös. Seurassamme toimii tuutorointijärjestelmä, jossa seuran kokeneimmat ohjaajat toimivat tutoreina nuoremmille, jotta osaaminen saadaan koko seuran käyttöön. Ohjelman päätöstapaamisessa tapasivat  tuutoriohjelmaan osallistuneet sekä tuutori-valmentajat.

Tapaamisessa käytiin vertaiskokemuksia käsittelevä keskustelu pääotsikolla ”Valmentajan taidot ja roolit”. Käsiteltäviä teemoja olivat lajitaitojen opettaminen, valmentajan pedagogiset taidot, koreografian laatimistaito ja ohjelman opettaminen, sääntöosaaminen, turvallisuustaidot,  valmentajien keskinäisestä työnjaosta sopiminen, tiedottaminen,  voimistelijoiden hyvinvointi sekä valmentajan hyvinvointi ja viihtyvyys. Ohjelmassa olleet tuutoroitavat kokivat erityisen hyödylliseksi avoimen keskustelun valmennukseen liittyvistä asioista. Tuutoriohjelma huipentui pienryhmätyöskentelyyn, jossa kirjattiin ylös valmentajien positiivinen kehitys ja tulevaisuudessa kehitettävät osa-alueet. Kiitos valmennusvastaava Laura Nikkaselle Tuutoriohjelman koordinoinnista.

Lauantaina valmennussektori koulutti valmentajia fyysisen valmennuksen peruskoulutuksessa ja Svoli järjesti rytmisen voimistelun sääntöseminaarin

Lauantaina 18.8. valmennussektori järjesti valmentajille ja muille seurassa toimijoille fyysisen valmennuksen peruskoulutuksen. Innokas joukko koostui pääsääntöisesti valmentajista, mutta iloksemme ryhmään saatiin väriä joukkueenjohtajien ja aikuissektorin edustajista. Koulutus järjestettiin yhdessä voimisteluliiton kanssa. Kouluttajana koko päivän ajan toimi Aila Sainio.

Koulutuksessa opittiin uutta ja saatiin vahvistusta aiempaan osaamiseen. Päivän aikana keskustelun lisäksi valmentajat laitettiin liikkeelle. Hikipisarat virtasivat kovakuntoistenkin otsalla.  Kiitos kouluttaja Ailalle asiantuntijuudesta. Kiitos myös valmennusvastaava Laura Nikkaselle ja Niina Piipolle, jotka hoitivat  koulutusten käytännön järjestelyt!

Lisäksi Svoli järjesti lauantaina  18.8.  Sääntöseminaarin rytmisen voimistelun  tuomareille ja valmentajille Kisakallion urheiluopistolla. Rytmisen voimistelun  säännöt vaihtuvat olympiadeittain, joka vaatii myös valmentajien ja tuomarien taitojen päivittämistä. Sääntöseminaarin aiheina olivat rytmisen voimistelun uudet säännöt olympiadille 2013-2016 ja riskiheitot. TNV:tä edusti seminaarissa valmentajamme Eveliina Koskelo.

Kiitos kouluttautuneille valmentajillemme – positiivisen porukan ansiosta kausi alkoi taas kerran hyvässä TNV-hengessä!