Tixian vanneohjelman ensiesitys seuran katselmuksessa

TNV:n joukkuevoimistelun katselmus pidettiin perjantaina 12.10.2012 Klassikon koululla. Tixia esitti tällöin ensi kerran syksyn kilpailuohjelmansa tuomareille, vanhemmille ja muille seuran valmennusjoukkueille. Pientä jännitystä oli ilmassa, mutta tytöt suoriutuivat kahdesta ohjelman läpimenosta hienosti. Amelie-musiikkiin tehdyn vanneohjelman kokonaisuus oli tuomareiden mielestä vaikuttava. Kuviot muodostuivat erittäin hyvin ja suuret upeat heitot kohahduttivat. Lisäksi tytöt saivat positiivista palautetta erityisesti liikkuvuuden ja perustekniikan parantumisesta. Yhtäaikaisuutta, sarjojen yhteenliittämistä ja vanteiden kiinniottoja harjoitellaan vielä seuraavien viikkojen aikana. Ilmekin varmasti vapautuu, kun saadaan toistoja lisää. Hienosti sujuneen katselmussuorituksen jälkeen on hyvä jatkaa kohti kauden kisoja. Seuraavaksi Tixia esiintyy TUL:n joukkuevoimistelun välinekisoissa 3.11. Kupittaan urheiluhallilla.