Energizerin syksy nousujohteinen

Energizer avasi kisakautensa lauantaina 28.11. Liedossa, TNV järjestämässä alueellisessa show-tapahtumassa. Kisat olivat Energizereiden ensimmäiset uudella License to bite -ohjelmallaan. Joukkue sijoittui Vapaatanssin yli 16-vuotiaiden sarjassa kahdeksanneksi. Kehuja joukkue sai tekniikasta, nostoista sekä niiden turvallisuudesta. Parannettavaa jäi mm. yhdenaikaisuuteen.

Sunnuntaina viikonlopun kisaurakka jatkui Tampereella Dance and show me -kilpailuissa, joissa Energizer kilpaili yli 16-vuotiaiden Show & Disco -sarjassa. Pienillä muutoksilla ja hiomisella joukkue paransi suoritustaan lauantailta ja ylsi kauden parhaaseen suoritukseensa. Joukkue sijoittuikin upeasti kovatasoisessa kilpailussa seitsemänneksi.

Seuraavan kerran Energizer nähdään seuran joulunäytöksessä ja kauden päättää 13.12. Caribialla käytävät TUL:n Varsinais-Suomen piirin avoimet tanssimestaruuskilpailut.

Instagramissa joukkuetta voi seurata @danceteamenergizer ja koko seuran valmennusta @tnv_finland

Energizer syksy2015